Умовы прыёму ва ўстанову дашкольнай адукацыі

Як вызначыць дзіця ў дашкольную ўстанову
Прыём (залічэнне) асобы на атрыманне дашкольнай адукацыі ажыццяўляецца на працягу каляндарнага года пры наяўнасці свабодных месц і на падставе дакументаў, указаных у пункце 1 артыкула 140 Кодэкса аб адукацыі ад 14 студзеня 2022 года.
                       Артыкул 140. Агульныя патрабаванні да прыёму                                   (залічэння) асоб для атрымання дашкольнай адукацыі
1. Прыём (залічэнне) асобы на атрыманне дашкольнай адукацыі ажыццяўляецца на падставе:
1.1. заявы законнага прадстаўніка гэтай асобы;
1.2. Сертыфікат здароўя;
1.3. накіраванне, якое выдаецца мясцовым выканаўчым і распарадчым органам па месцы знаходжання адукацыйнай установы, - на атрыманне дашкольнай адукацыі ў дзяржаўных адукацыйных установах, прыватных адукацыйных установах, якія рэалізуюць адукацыйную праграму дашкольнай адукацыі, фінансаванне часткі расходаў якіх ажыццяўляецца за кошт мясцовых бюджэтаў;
1.4. заключэння ўрачэбна-кансультацыйнай камісіі - для атрымання дашкольнай адукацыі дома, у санаторна-курортных дзіцячых садах, санаторна-курортных калектывах устаноў адукацыі, іншых арганізацый, у індывідуальных прадпрымальнікаў, якія ажыццяўляюць адукацыйную дзейнасць, што рэалізуюць адукацыйную праграму дашкольнай адукацыі.
1.5. Заключэнні Дзяржаўнага цэнтра карэкцыйна-развіваючага навучання і рэабілітацыі - для асоб з асаблівым псіхафізічным развіццём.
2. Прыём (залічэнне) асоб для атрымання дашкольнай адукацыі ў частцы, якая не ўрэгулявана гэтым Кодэксам, ажыццяўляецца ў адпаведнасці з Палажэннем аб заснаванні дашкольнай адукацыі або яе выглядзе.

Парадак выдачы накіравання
                                      ў дашкольных установах

Набор груп усіх профіляў ажыццяўляецца штогод у пачатку навучальнага года (1 верасня). Напрамкі ў дашкольныя адукацыйныя ўстановы выдаюцца ў летні перыяд (чэрвень, ліпень, жнівень) у парадку жывой чаргі, а таксама на працягу ўсяго года пры наяўнасці свабодных месц у дзіцячых садах. Тэрмін дзеяння накіравання - 15 каляндарных дзён з дня выдачы.
Для таго каб паставіць дзіця на чаргу ў дашкольную ўстанову, неабходны наступныя дакументы:
- пашпарт аднаго з бацькоў;
- пасведчанне аб нараджэнні дзіцяці.
У дашкольную адукацыйную ўстанову прымаюцца дзеці, якія пастаянна пражываюць у Рэспубліцы Беларусь, незалежна ад месца жыхарства і грамадзянства.